THANK YOU to all members who participated by casting their vote! 

Congratulations to the SMPTE Pittsburgh Section for having the highest percentage of voter participation in 2016!  The Pittsburgh Section wins the Section prize with 46.51% of Section members participating in the elections!  This is the second highest level of voter participation in the past seven years! The Section also increased participation by 10.66% over 2015!  Way to Go!

The Election Integrity Committee met on 26 May 2016 to verify the results of the 2016 SMPTE Section Elections.  The results appear below:

Atlanta Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Jack Linder, Jack Linder Consulting

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Richard Perin, The WH Platts Company

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • Sterling Davis
  • Ron Caird, Florical Systems
  • Dick Tauber, D. Tauber, LLC

 

Australia Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Paul Broderick,  Telstra

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Michael Day,  Imagine Communications.com

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • John Lock, SBS
  • Paul Maroni, PMPRO PTY LTD
  • Joseph Giovenco, GIO Consulting  
  • Stefan Sedlmeier, ARRI Australia

 

Detroit Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Louis Johnson IV, Auxecutive/Arrington-Johnson, LLC

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Charles W. Reti, CBS Television Stations

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • Chris Hill
  • Gerard W. Matthews, RingSide Creative
  • Frank J. Maynard, WKBD/WWJ-TV

 

Florida Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Ken Botelho, NBC Sports Group

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • John Robert McNeil, NBS Sports – Golf Channel.

Managers for a two year term of 1 July 2015 – 30 June 2017

  • Don Browning, NBC Sports – Golf Channel
  • Brian P. Slusarz, Golf Channel

 

Hollywood Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Marty Meyer, GQC Entertainment

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Richard Wollrich

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • Brian Gaffney, Codex Technologies
  • Joachim Zell, EFILM
  • Allan Schollnick, AJS Media

 

Hong Kong Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Law Man Hoi Wicky, Hong Kong Jockey Club

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Yat-chiu Peter Chu, DTT Network Consulting

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • Leung Wai Boon, Television Broadcasts Limited
  • Ng Ka Fai Calvin, Sony Corporation of Hong Kong
  • Noel Leung

 

India Section
Chair for a one year term of 1 July 2015 – 30 June 2016

  • Ujwal Nirgudkar, Filmlab, India

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2015 – 30 June 2016

  • S.S. Nair, TASS Services India Pvt Ltd

Managers for a two year term of 1 July 2015 – 30 June 2017

  • Rahul Purav, FUTUREWORKS MEDIA LTD.

 

Italian Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Alfredo Bartelletti, BLT Italia

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Davide Moro, Studio Ingegneria Davide Moro

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • Manlio Cruciatti, MC Consulting sas
  • Luca Mariani,  SKY Italia
  • Cristiano Benzi, EUTELSAT

 

Montreal/Quebec Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Daniel Guévin, CBC/Radio-Canada

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • François Bourdua, VS-TEK

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • Daniel Despa, Communication Didcom
  • Gilles Morency,  Imagine Communications
  • Alexandre Dugas, Videotron

 

New England Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Martin P. Feldman,  The Camera Company

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Paul R. Beck,  Museum of Broadcast Technology

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • Gerry Field, American Public Television
  • Brad Reed, Little Bay Broadcast Services Inc.
  • Gregory M. Roehr, WMTW-TV, Portland, ME

 

New York Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Jeff Cohen, TVU Networks

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • John Cerquone, CER-TEC Incorporated

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • Tim Dwight, ABC Television Network
  • Mark Forman, Mark Forman Productions Corp.
  • Gregory Coppa, CBS Television

Connecticut Subsection
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Brian F. Kobylarz, Tele-Cine Productions

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Wes Simpson, Telecom Product Consulting

Long Island Subsection
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Raymond Blumenthal, The Tiffen Company

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Jena Rappolt-Noyes, Consultant

 

Ohio Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • John R. Owen, Q Communications, LLC

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Gene Batey, Consultant

 

Philadelphia Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Dover Mundt, Canon U.S.A. Inc.

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Rick Gamble, IMS Technology Services

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • Derek R. Flickinger, Interactive Homes, Inc.
  • Paul Keller, KYW-TV CBS3
  • Chuck Diehl, Evertz Microsystems

 

Pittsburgh Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Ed Fraticelli, PMI

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Karl Paulsen, Diversified

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • John Luff, HD Consulting
  • George Hoover, NEP Group
  • John J. Humphrey, Hitachi Kokusai Electronics

 

Rocky Mountain Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Tom Craig, PBS Television

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 20156 – 30 June 2017

  • James Schoedler, JB Schoedler Associates

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • Chris Lennon, MediAnswers
  • Thomas R. (Rick) Craddock, E.W. Scripps Company – KMGH – TV
  • Dan Holden, Comcast Cable

 

Russian Federation Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Oleg Berezin, Nevafilm

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Alexander Peregudov, St-Petersburg State Institute of Cinema & TV

 

Sacramento Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Bob Hudelson, AJA Video Systems

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Mona Smothers, Ewing-Foley, Inc.

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • Tim Walker, Grass Valley, A Belden Brand
  • Gil Mazzi, Grass Valley, A Belden Brand
  • Scott Matics, Telestream, LLC

 

San Francisco Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Keith I. Graham, Graham Associates

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Bhavik Vyas, Amazon Web Service (AWS)

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • Stephen Lampen, Belden
  • Gary Mandle, Sony Electronics, Inc.
  • Patrick J. Conboy, Cisco

 

Toronto Section

Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Tony Meerakker, Percy 3D Media

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Sylvia Fantin, Tektronix

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • Stosh Durbacz, Fujifilm, Optical Devices Division
  • Nadia Aftab, CBC Radio-Canada   
  • Richard Grunberg, Ryerson University

 

United Kingdom Section
Chair for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Simon Gauntlett, Digital TV Group (DTG)

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Peter Weitzel, Weitzel.TV

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • Nick Wright, Pixel Power Ltd
  • Julian Knight, TSL Systems
  • Peter Wilson, High Definition & Digital Cinema Ltd

 

Washington DC Section
Chair for a one year term of 1 July 2016– 30 June 2017

  • Tom Hackett, Communications Engineering Inc. (CEI)

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2016 – 30 June 2017

  • Melissa Davis, Evertz Microsystems

Managers for a two year term of 1 July 2016 – 30 June 2018

  • J. Nephi Griffith, AARP
  • James E. O’Neal, TV Technology
  • Renard Jenkins, PBS-Public Broadcasting Service

 

The Winners of the 2016 Section Election Raffle Prizes Are:

  • 1 Grand Prize - One complimentary ticket to the Centennial Gala, 28 October 2016 - Jay H. Ballard, New York Section
  • 1 Second Prize - One complimentary year of membership dues - William Ross, Washington DC Section
  • 3 Third Prizes - $50 gift certificate to the SMPTE Store
    • John Galinac, Ohio Section
    • Alfred St-Aubin, Toronto Section
    • Jonathan Higgins, UK Section
  • 5 Runner Up Prizes - $25 gift certificate to the SMPTE Store
    • James Coffey, Hollywood Section
      Tim Bono, Washington DC Section
      Joseph Nuzzo, New York Section
      Lee MacPherson, San Francisco Section
      Sean Williams, Pittsburgh Section

Congratulations to all and thanks for your participation!!