SMPTE 2017 Section Election Results

THANK YOU to all members who participated by casting their vote! 

Congratulations to the SMPTE Pittsburgh Section and Ottawa Subsection for having the highest percentage of voter participation in 2017!  They are tied for the Section prize with 35.90% of Section members participating in the elections!  Way to Go!

The Election Integrity Committee met on 4 May 2017 to verify the results of the 2017 SMPTE Section Elections.  The results appear below:

Atlanta Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Jack Linder, Jack Linder Consulting

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Richard Perin, Comprehensive Technical Group (CTG)

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • John F. Bradford, Tektronix
  • Dan Burnett, Ericsson, Inc.
  • Bob Baker, Turner Broadcasting

Australia Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Paul Broderick, Telstra

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Michael Day, Imagine Communications.com

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Andrew King, Broadstream Consultants Pty Ltd
  • Catherine Turner, Deep Water Images
  • Andrew Seale, AJ Seale Consulting
  • John Walsh, AVW Broadcast Pty Ltd

Florida Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Ken Botelho, Principle Engineering Consultant

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Edward Kothera, Comprehensive Technical Group (CTG)
  • Frank Torbert, WKMG-TV
  • Rick Trock, Trock Media Solutions

Hollywood Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Jim DeFilippis, TMS Consulting Inc.

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Steve Wong, Hewlett Packard Enterprise

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Ramón Bretón, 3rd i QC
  • Tom Mikkelsen, National TeleConsultants
  • Erik Weaver, Western Digital

Hong Kong Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Terence Wong, Hong Kong Design Institute

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Yat-chiu Peter Chu, DTT Network Consulting

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • William L.B. Chan, i-Cable Entertainment Limited
  • Sin Kin Hung, Television Broadcasts Limited
  • Hui Ka Man, Hong Kong Institute

India Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Ujwal Nirgudkar, Filmlab, India

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • S.S. Nair, TASS Services India Pvt Ltd

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Vikram Joglekar, Dolby Technology India
  • Shailesh Parab, Cineom Broadcast India Pvt Ltd
  • R. M. Rao, Rao Cinematography PVT. LTD.

Italy Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Alfredo Bartelletti, BLT Italia

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Davide Moro, Studio Ingegneria Davide Moro

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Alessandro Asti, Video and Audio Engineering
  • Massimo Bertolotti, SKY Italia
  • Federico Savina

Montreal/ Quebec Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Daniel Guévin, CBC/Radio-Canada

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • François Bourdua, VS-TEK

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Denis Bonneau, CEV
  • Jimmy Fournier, National Film Board of Canada
  • Johanne Truesdell, Bell (Major accounts – Business Market)

Ottawa Subsection
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Jeff Moore, Ross Video

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Troy English, Ross Video

New England Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Martin P. Feldman, Integrated Solutions Group, The Camera Company, Inc.

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Paul R. Beck,  Museum of Broadcast Technology

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • David C. Beauvais Sr., WCVB
  • Dennis R. Dutra Jr., City of Boston Cable Office
  • Bob Lamm, Broadcast Pix

New York Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Jeff Cohen, TVU Networks

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • John J. Cerquone, CER-TEC Incorporated

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Stuart C. Brewton, BET Networks
  • Rose Lockwood, Belden
  • Mike Strein, ABC TV
     

Connecticut Subsection
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Brian F. Kobylarz, Tele-Cine Productions

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Wes Simpson, Telecom Product Consulting

Long Island Subsection
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Raymond Blumenthal, Adorama

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Jena Rappolt-Noyes, Consultant

Ohio Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • John R. Owen, Q Communications, LLC

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Gene L. Batey, Consultant

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Jeffry Johnson, The Great Lakes Science Center
  • Ed Shrider, Shrider Video and Photographic Services LLC

Philadelphia Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Dover Mundt, Canon U.S.A. Inc.

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Rick Gamble, Stepdog Media

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Tom Aquilone, The Lerro Corporation
  • James Lien, AC Video Solutions
  • Mark Mullen, Millersville University

Pittsburgh Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Ed Fraticelli, PMI

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Bill Molzon, Waynesburg University

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Justin Beninati, NEP Group, Systems Integration
  • Bill Bennett, Lawo, Inc.
  • Mike Gianutsos, Texolve Digital Inc.

Rocky Mountain Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Tom Craig, PBS Television

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Jim Schoedler, JB Schoedler Associates

Managers for a two-year term of 1 July 2018 – 30 June 2019

  • Tom Goldberg, TGCS
  • Jeff Grazi, Grazi Communications, LLC.

Russian Federation Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Oleg Berezin, Nevafilm

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Alexander Peregudov, TGTRK (All-Russia State Television and Radio Broadcasting Company)

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Alexander Melkumov, Scientific and Creative Center STEREOKINO
  • Oleg Raev, All-Russia State Institute of Cinematography (VGIK)
  • Viacheslav Sychev, Cinema & Photo Research Institute (NIKFI)

Managers for a One-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Dmitry Chekalin, Cinema & Photo Research Institute (NIKFI)
  • Oleg Kostylev, World of Technique of Cinema Magazine
  • Alexander Volkov, Ministry of Culture of Russian Federation

Sacramento Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Bob Hudelson, AJA Video Systems

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Mona Smothers, Ewing-Foley, Inc.

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Bill Bowen, AJA Video Systems
  • Dominic Jackson, Telestream
  • Lyle VanHorn, VTSS Inc. – BrdCast Eng & Tech Svcs
     

San Francisco Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Keith I. Graham, Graham Associates

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Bhavik Vyas, Amazon Web Service (AWS)

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Chris Armbrust, Marin Digital
  • Peter Hargreaves, Sony Professional Solutions of America
  • Kent Terry, Dolby Laboratories

Toronto Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Leigh Whitcomb, Imagine Communications

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Sylvia Fantin, Tektronix

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Nadia Aftab, CBC Radio-Canada
  • Shawn Kelly, Corus Entertainment
  • Andrew Thomas, AThomasTech

United Kingdom Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Simon Gauntlett, Dolby

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Peter Weitzel, Weitzel.TV

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Richard Mills, Imaginary Pictures Ltd
  • Andy Lucas, NBC Universal
  • Andy Wilson, Digital Production Partnership

Washington DC Section
Chair for a one-year term of 1 July 2017– 30 June 2018

  • Tom Hackett, Communications Engineering Inc. (CEI)

Secretary/Treasurer for a one-year term of 1 July 2017 – 30 June 2018

  • Melissa Davis, Evertz Microsystems

Managers for a two-year term of 1 July 2017 – 30 June 2019

  • Rob Forman, Avid
  • Maciej Ochman, Verizon Digital Media Services
  • Cassidy Lee Phillips, Communications Engineering, Inc.

 


 

The Winners of the 2017 Section Election Raffle Prizes Are:

  • 1 Grand Prize - One complimentary ticket to the Annual Technical Conference and Exhibition - Mark Kimball, Hollywood Section
  • 1 Second Prize - One complimentary year of membership dues - Donovan Smith, San Francisco Section
  • 3 Third Prizes - $50 gift certificate to the SMPTE Store
    • Francois Jean, Montreal Section
    • Bob Van Bodegon, New York Section
    • Bob Nahrstadt, Atlanta Section
  • 5 Runner Up Prizes - $25 gift certificate to the SMPTE Store
    • Bob Gentry, UK Section
    • Al Barton, Hollywood Section
    • Eric Gemmer, San Francisco Section
    • Patrick Jones, Florida Section
    • Keith Magnus, Long Island Subsection

Congratulations to all and thanks for your participation!!