2014 SMPTE Section Election Results

The Election Integrity Committee met on May 13, 2014 to verify the results of the 2014 SMPTE Section Elections. 

The Newly Elected Section Officers and Managers appear below.

Click Here to View the SMPTE Raffle Winners!

 

Atlanta Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Jack Linder, Turner Broadcasting

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Theirn J. (TJ) Scott, Jr., Grass Valley USA, LLC.

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Randy Garrett, Fox Sports
  • Dewey Newton, Georgia Public Broadcasting
  • Dick Tauber, sIRG (satellite Interference Reduction Group)

 

Australia Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Paul Broderick, Telstra

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Michael Day, The Ten Network Australia

Manager for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Peter Stavrianos, Technology Consultant

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Peter Collis, Mobile Image Co, Outside Broadcast
  • John Lock, SBS
  • Paul Maroni, ABC TELEVISION
  • Patrick David Sproule, Australian Broadcasting Corporation (ABC)

 

Detroit Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Louis Johnson IV, Auxecutive / Arrington-Johnson, LLC

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Charles W. Reti, CBS Television Stations

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Chris Hill, Retired
  • Gerard W. Matthews, RingSide Creative
  • Frank J. Maynard, WKBD/WWJ-TV

 

Hollywood Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Allan Schollnick, AJS Media Consultants

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Anthony Magliocco, Media Technology Marketing, Inc.

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Joseph Kane, Joe Kane Productions
  • Marty Meyer
  • Tom Mikkelsen, National TeleConsultants

 

Hong Kong Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Law, Man Hoi Wicky, Phoenix Satellite Television Co Ltd.

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Noel Leung, Retired

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Sin Kin Hung, Television Broadcasts Limited
  • Leung Wai Boon, Television Broadcasts Limited
  • Hui, Ka Man, Hong Kong Design Institute

 

India Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Ujwal Nirgudkar, FILMLAB,Mumbai

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • S.S. Nair

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Ashok Keshavrao Dhisle, Zee Entertainment Enterprises Ltd.
  • Rahul Purav, Futureworks Media Ltd.

 

Italian Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Alfredo Bartelletti, BLT Italia

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Aldo Scotti, RAI WAY

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Roberto Checchi
  • Manlio Cruciatti, MC- Consulting S.a.s.
  • Luca Mariani, Sky Italia

 

Montreal/ Quebec Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Daniel Guévin, CBC/Radio-Canada

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • François Bourdua, UQAM

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • David Beaulieu, CBC / Radio-Canada
  • Daniel Despa, Communication DIDCOM Inc.
  • Gilles Morency, Harris Broadcast

 

New England Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Martin P. Feldman, The Camera Company

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Paul R. Beck, Paul R. Beck, The Museum of Broadcast Technology

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Gerry Field, American Public Television
  • Mike Pietrowski, Stonehill College
  • Brad Reed, Little Bay Broadcast Services Inc.

 

New York Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Bruce Follmer, ABC Television Network

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Herb Ohlandt, Rock Consulting

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Chuck Diehl, Evertz Microsystems
  • Tim Dwight, Company 3
  • Mark Forman, Mark Forman Productions Corp.

 

Connecticut Subsection

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Brian F. Kobylarz, Tele-Cine Productions

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Wes Simpson, Telecom Product Consulting

 

Ohio Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • John R. Owen, Q Communications, LLC

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Gene Batey, Consultant

 

Philadelphia Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Walt Bundy, Villabits Consulting

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • William J. Weber, WHYY, Inc. (Public Media)

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Rick Gamble, Texolve Digital
  • Bill Gellhaus, WMRG STUDIOS INC.
  • Paul Keller, HKYW-TV, CBS3/CW57

 

Rocky Mountain Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • James Schoedler, JB Schoedler Associates

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • John Switzer, Burst Communications

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Tom Craig, Rocky Mountain PBS Television
  • George Emmett, Consultant
  • Dan Holden, Comcast Cable

 

Sacramento Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Mona Smothers, Ewing-Foley, Inc.

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Sara J. Kudrle, Grass Valley, a Belden Brand

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Drew Clader, Linear Technology
  • Scott Matics, Telestream
  • Gil Mazzi, Grass Valley, a Belden Brand

 

San Francisco Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Keith Ian Graham, Graham Associates

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Patrick J. Conboy, Cisco
  • Stephen H. Lampen, Belden
  • Gary Mandle, Sony Electronics Inc.

 

Toronto Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Paul Edward Briscoe, Consultant

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Tony Meerakker, Percy 3D Media

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Stosh Durbacz, Fujifilm, Optical Devices Division
  • Bruce McLeod, Ryerson University
  • Andrew Thomas, Rogers Broadcasting

 

United Kingdom Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Chris Johns, BSkyB

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Peter Weitzel, Weitzel.tv

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Simon Gauntlett, Digital TV Group
  • Nigel Seth-Smith, Semtech (Gennum)
  • Russell Trafford-Jones, Television Systems Ltd.

 

Washington DC Section

Chair for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • Rudolph J. Niznansky, RJN Consulting

Secretary/Treasurer for a one year term of 1 July 2014 – 30 June 2015

  • William W. Weston (Bill), Evertz Microsystems, Ltd

Managers for a two year term of 1 July 2014 – 30 June 2016

  • Melissa Davis, Evertz Microsystems
  • Rob Goldheim, Discovery Communications
  • James E. O’Neal, NewBay Media (TV Technology magazine)

 


Congratulations to our SMPTE Raffle Winners!

  • First Prize - 2014 Conference Registration:  Jason Beard, Hollywood Section
  • Second Prize - 1 Year Complimentary Membership Dues:  Thomas Craddock, Rocky Mountain Section
  • Third Prize - $50 Gift Certificate to the SMPTE Store:
    • Robert Dennis, Hollywood Section
    • Aditya Gupta, India Section
    • William J. Weber, Philadelphia Section
  • Fourth Prize - $25 Gift Certificate to the SMPTE Store:
    • Kurt Kreszyn, Detroit Section
    • Peter Mason, Hollywood Section
    • Karl Paulsen, Philadelphia Section
    • Howard Thayer, Hollywood Section
    • David Webb, Australia Section

Thanks to all who participated by casting a vote in the 2014 SMPTE Section Elections!

And Congratulations to the Ohio Section for having the highest percentage of voter participation and the Atlanta Section for having the highest percentage change in participation from 2013 to 2014!